سراتوی ساخت ایران و پوشش بازار خودروهای لوکس

دومین طرح جامع تسلا استارت خورد
2018-02-04
طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل، گام بزرگ دولت برای بهبود محیط زیست خواهد بود
2018-02-06

سراتوی ساخت ایران و پوشش بازار خودروهای لوکس

به گزارش« اخبار خودرو » ، همزمان با افزایش قیمت ارز در کشور، بسیاری از کالاهای وارداتی از جمله خودرو با افزایش شدید قیمت ها مواجه شدند؛ براساس گزارش ها و اخبار موجود در رسانه های کشور و مراجعه به سایت های فروش برخی از شرکت های واردکننده خودرو می توان به اختلاف فاحش قیمت محصولات این شرکت ها با قیمت های دو ماه پیش پی برد.

به عنوان مثال محصولات هیوندای مدل ۲۰۱۷ افزایش قیمتی بین ۱۵ تا حدود ۳۰ میلیون تومان را نسبت به ماه های گذشته تجربه می کنند و شاهدیم که خودروهایی نظیر هیوندای النترا بیش از ۱۰ میلیون تومان، سانتافه بیش از ۲۵ میلیون تومان، توسان بیش از ۲۵ میلیون تومان و سوناتا بیش از ۲۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته اند و اگر بخواهیم این اختلاف قیمت ها را در یک سال گذشته بررسی کنیم خودروهای وارداتی بعضا در یکسال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.

این موضوع در بین محصولات کیاموتورز هم به همین ترتیب است و خودروهایی همچون کیاسراتو با حدود ۱۵ میلیون تومان و اپتیما با حدود ۲۰ میلیون تومان افزایش قیمت مواجه شده اند؛ این درحالی است که وضعیت در سایر برندها هم تقریبا به همین منوال است و خودروهایی مانند رنو کولئوس با بیش از ۵۵ میلیون تومان و رنو تلیسمان با حدود ۳۵ میلیون تومان افزایش قیمت روبرو شده اند.

در چنین شرایطی موضوع تأمین نیاز بازار در رده خودروهای بالای صد میلیون تومان عملاً با مشکل مواجه شده و با این افزایش قیمت ها، دیگر نمی توان این خودروها را محصولات بالای صد میلیون نامید بلکه باتوجه به افزایش شدید قیمت این خودروها در بازار و بالارفتن نرخ برخی از آن ها تا بیش از ۲۰۰ میلیون تومان، این خودروها محصولاتی لوکس و دست نیافتنی به شمار می روند که البته بنابر اعلام شرکت های واردکننده، همچنان احتمال افزایش قیمت آن ها در بازار وجود دارد.

در چنین شرایطی به سختی می توان محصولاتی را یافت که از نظر کیفیت و امکانات با قیمتی مناسب در بازار عرضه شوند زیرا این افزایش قیمت در چنین مقیاسی بدون شک تمام محصولات موجود در بازار را تحت تاثیر خود قرار می دهد و زمینه رشد قیمت ها را در میان خودروهای مختلف فراهم می سازد؛ در این میان اگر نگاهی بیندازیم چند خودرو برخوردار از امکانات و قیمت مناسب را در بازار می یابیم که قیمتی بسیار متفاوت از خودروهای یادشده و محصولات وارداتی موجود در بازار دارند.

 

یکی از این خودروها سراتوی ساخت داخل است که گویا در سایپا تولید می شود؛ این محصول تمامی امکانات مورد نیاز یک خودروی لوکس در رده قیمتی خود را دارد و با مراجعه به سایت فروش شرکت سایپا متوجه شدیم که با قیمت ۱۰۴ میلیون تومان عرضه می شود؛ در فهرست مشخصات این خودرو امکاناتی نظیر سانروف، موتور ۲۰۰۰ سی سی، کروز کنترل، مالتی مدیا و دو کیسه ایمنی هوا دیده می شود که برای خودرویی تولید ایران با قیمت ۱۰۴ میلیون تومان قابل قبول است. البته به نظر می رسد سایپا هم خیلی خوب توانسته قیمت این خودرو را حفظ کرده و علیرغم افزایش قیمت ارز و گران شدن واردات، فشار این افزایش را بر روی دوش خریدار نیندازد. هرچند که با توجه به افزایش قیمت ارز و احتمال افزایش تعرفه واردات خودروهای CKD ، این احتمال وجود دارد که خودروهایی نظیر سراتوی سایپا نیز در آینده ای نزدیک با افزایش قیمت مواجه شوند.

اگر از فیس نسبتاً قدیمی این خودرو بگذریم، در این آشفته بازار خودروهای لوکس موجود در ایران با قیمت های سرسام آور، خودروی سراتوی تولید سایپا را می توان یک خودروی مناسب برای علاقه مندان دانست که می تواند پاسخ گوی نیاز بازار باشد.

 

منبع : www.donyayekhodro.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.